فرآوری معدنی

 فرآوری معدنی، هنر عملیات روی سنگ های خام و محصولات معدنی برای جداسازی کانی های با ارزش از سنگ های باطله یا همان گانگ. این فرایند اولین فرایندی است که روی سنگ های معدنی پس از استخراج از معدن انجام می شود تا در نتیجه ی آن ماده ی تغلیظ شده برای عملیات متالورژی استخراجی آماده شود. فرایند ابتدایی خردایش و تغلیظ است، اما فرایند های مهم دیگری نیز در خط تولید های مدرن فرآوری کانی وجود دارد که شامل نمونه گیری و آنالیز است.
  خردایش
به منظور جداسازی ترکیبات ارزشمند سنگ معدن از قسمت های باطله، کانی ها را باید از قسمت های به هم چسبیده توسط خردایش آزاد کرد. اصولا خردایش با کراشینگ (له کردن یا شکستن تحت فشار) سنگ معدن تا رسیدن به ابعادی معین شروع شده و با گریندینگ (ساییدن یا ریز کردن) تا تشکیل پودر خاتمه می یابد. مرحله ی کراشینگ عمدتا در شرایط خشک انجام می شود، در حالی که مرحله گریندینگ می تواند هم در شرایط خشک و هم در شرایطِ تر (بیشتر شرایطِ تر) عملیاتی شود.
سنگ شکنی
آسیا کردن
جدایش
crushing

برخی از سنگ های معدنی در طبیعت به صورت مخلوطی از ذرات معدنی جدا از هم دیده می شوند. بیشتر سنگ های معدنی هرچند از سنگ های سخت و خشنی درست شده باشند، باید شکسته شوند تا کانی های با ارزش بتوانند آزاد شوند. برای تولید یک ماده سنگ شکنی شده ی مناسب برای تغذیه ی میل، تقریبا تمام تکه ها باید کوچکتر از 10 تا 14 میلیمتر باشند.
pic

در این مرحله از فرایند، مواد شکسته و خرد شده را می توان ریزتر کرد. این کار در میل های استوانه ای که دارای مخزنی استوانه ای که با نسبت طول به قطر متغیر روی محوری افقی سوار شده و درون آن مقداری اجزاء خرد کننده مثل سنگ های چخماق یا گلوله های آهنی یا فولادی برای آسیا کردن بهتر می ریزند.
pic

این مرحله در واقع فرایند جداسازی ذرات جامد به دو یا چند محصول با ابعاد متفاوت است که می تواند به شکل خشک و یا تر انجام شود. نه سنگ شکن ها و نه آسیا ها در عمل کاهش ابعاد دقیق نبوده و ذرات با ابعاد بسیار متفاوت تولید می کنند. در فرآوری معدنی دو فرایند الک کردن
سرند کردن
دسته بندی
تغلیظ
Screening

الک کردن معمولا مخصوص دانه های نسبتا درشت است و با ریزتر شدن دانه ها بازده این فرایند کاهش می یابد. الک کردن معمولا محدود به موادی با ابعاد بزرگتر از 250 میکرون است. ابعاد ریزتر راهی مرحله دسته بندی می شوند.
pic

دسته بندی به عنوان روشی برای جداسازی مخلوطی از ذرات کانی ها به دو یا چند دسته، با توجه به سرعت نشست کردن شان در آب یا هوا و یا دیگر سیال ها، تعریف می شود. دسته بندی صنعتی ممکن است در انواع مختلفی از کلاسیفایر ها مثل کلاسیفایر های هیدرولیک، کلاسیفایرهای مکانیکی و سیکلون ها انجام شود.
pic

سنگ معدن ماده ناخالص از شن و سنگ است که حاوی فلز مورد نظر هم هست. این ناخالصی ها مثل شن، سنگ، سنگ آهک، میکا و غیره که در سنگ معدن حضور دارند را گانگ می نامند. این ناخالصی ها باید قبل از فرایند استحصال فلز حذف شوند.