محیط زیست

  از نقطه نظر محیط زیست، سلامت و امنیت بیشتر فرایند های فرآوری معدنی تاثیراتی منفی روی محیط کار خود دارند. معضلات اصلی مربوط می شوند به
  • غبار
  • گاز های آلاینده
  • پساب های صنعتی

غبار
 در طول استخراج از معدن و فرآوری کانی ها، سنگ معدن تحت عملیات های سنگ شکنی، آسیا، شست و شو، خشک کردن و عملیات های دانه بندی قرار می گیرد تا به محصولی قابل فروش تبدیل شود. این عملیات ها به شدت مکانیزه هستند و به تنهایی و یا با هم موجب تولید مقادیر زیادی غبار می شوند. اگر تکنولوژی های کنترل کننده به میزان کافی اعمال نشوند، میزان خطرناکی غبار قابل تنفس در محیط کار پخش شده و کارگرها را در معرض خطر قرار می دهند.

گاز های آلاینده
 همچون دیگر صنایع، فراوری معدنی نیز گازهای آلاینده ی بسیاری تولید می کند که اغلب محصول احتراق سوخت های فسیلی هستند. برخی دیگر از این گاز ها ممکن است سمی بوده و برای کارگران، مناطق مسکونی اطراف و به طور کلی محیط زیست خطرناک باشند. استاندارد های اعمال شده توسط دولت ها ایجاب می کند که کارخانه ها برای کاهش آلودگی گاز های خروجی از کاتالیست ها، فیلتر ها و دیگر روش ها استفاده کنند.

پساب های صنعتی
 پساب های صنعتی با توجه به صنایع و آلاینده های مختلف، تنوع زیادی دارند. هر بخش از کارخانه می تواند آلاینده ی خاص خود را تولید کند. همچون تنوع ویژگی های پساب های صنعتی، پالایش و تصفیه ی آنها باید به طور دقیق برای نوع خاص آلاینده ی تولید شده طراحی شود.